Vârsta este înţelepciune, dacă omul o trăieşte cum se cuvine.

Viața parohiei Septembrie 17, 2013

Vârsta este înţelepciune, dacă omul o trăieşte cum se cuvine. Constantin Lazăr, născut pe 30 ianuarie 1912 a supravieţuit celor două Războaie Mondiale şi a înfruntat cu stoicism toate vicisitudinile vieţii. Credinţa i-a fost sprijin şi temelie. „Pe mine m-a ținut în viață credința, dragostea, voința și răbdarea, cel mai mult în viață am răbdat. În anii 30 când a mai fost o criză am răbdat, trei ani cât am fost în armată am răbdat, doi ani am fost în război am răbdat, ăsta este secretul vieții pe care am trăit-o frumos și intens”, a spus Constantin Lazăr A locuit timp de 65 de ani în aceeaşi casă, în zona Progresul, casă pe care a ridicat-o singur după terminarea războiului. Văduv de un deceniu, bărbatul a avut însă o familie numeroasă care numără 7 copii, 16 nepoţi, 20 de strănepoţi şi o stră-strănepoată. În mandatul preşedintelui Emil Constantinescu a primit medalia ,,Crucea comemorativă a celui de-al Doilea Război Mondial-1941-1945”, ulterior i s-a conferit titlul de Cetăţean de onoare al Municipiului Dorohoi. Enoriaşul parohiei Putrida, Constantin Lazăr, care a aniversat în 2012, venerabila vârstă de 100 de ani, eveniment consemnat cu bucurie de redacţia Dorohoinews, a fost chemat la Domnul în frumoasa zi a Înălţării Sfintei Cruci, pe 14 septembrie 2013. Plecarea la cele veşnice este un moment firesc în existenţa mundană, dar maniera în care pregătirea pentru întâlnirea cu Hristos se face, este esenţială. Bătrânelul plăpând şi energic în acelaşi timp, care chiar la un secol de la naştere străbătea, pe jos, distanţa Putrida- Dorohoi, şi-a orientat de nenumărate ori paşii şi grija către Biserică. A donat obiecte de cult bisericilor din zonă (Dumeni, Putrida, Trestiana, Satu-Nou, Sfinţii Împăraţi din Dorohoi), a propovăduit cuvântul lui Dumnezeu constant, cu fericirea omului simplu şi corect. Aşa cum se cade unui credincios, a chemat preotul spre a-l spovedi şi împărtăşi, plecând împăcat spre Împărăţia lui Dumnezeu. Ce a lăsat în urma-i credinciosul discret? Un exemplu viu de credinţă mărturisitoare, un respect pentru tradiţie( ia mirelui de altădată -1944- e astăzi haină de înmormântare) şi un model de a trăi viaţa cu demnitate întru Hristos Domnul. Slujba de prohodire va avea loc marţi, 17.09.2013, la ora 12.00, la Putrida, filie a parohiei ,,Naşterea Maicii Domnului”- Dumbrăviţa.Dumnezeu să-l odihnească! ( Preot paroh, Mihai Claudiu Foca)